ייעוץ אסטרטגי – מהו, למי מתאים ומתי נחוץ?

Please wait...
ייעוץ
הצלחה או כישלון?
הלוואות לעסקים - לחצו על התמונה למידע נוסף

הלוואות לעסקים
הגדלת רווחי העסק

עם הזמן יותר ויותר בעלי עסקים, חברות ומנכ"לים מתחילים להפנים את החשיבות של ייעוץ אסטרטגי. האם זה משהו שאפשר לוותר עליו, או שאולי באמת מדובר במשהו שיכול לתרום לכל עסק תרומה משמעותית.

 

אז מה זה בכלל ייעוץ אסטרטגי?

ייעוץ אסטרטגי מוגדר כתוכנית פעולה להשגת המטרות, היעדים והחזון של החברה, העסק או הארגון לטווח זמן של עד 3 שנים, תוך שימת דגש על פיתוח יתרונות יחסיים על פני המתחרים בשוק. הייעוץ האסטרטגי כולל בתוכו תחומים עסקיים רבים ביניהם: פיתוח אסטרטגיה עסקית להתפתחות ולהתרחבות בשוק המקומי או הגלובלי, ניהול שינויים ארגוניים בקנה מידה גדול כגון רכישות, מיזוגים וצמצומים, יישום שינויים תפעוליים משמעותיים,  בדיקות כדאיות של כניסה לשווקים חדשים, הטמעה חלקה של חברה נוספת לאחר מיזוג ועוד רבים אחרים.

למי מתאים ייעוץ אסטרטגי?

עד לפני מספר שנים, ייעוץ אסטרטגי לחברות ועסקים היה נפוץ בעיקר במעצמות הקפיטליסטיות הגדולות כמו ארה"ב ופחות מקובל במדינות קטנות כמו ישראל. מנהלים ישראליים רבים בטוחים שהם כבר יודעים הכל על ניהול עסק ופיתוחו, ולכן חלקם ממעטים לפנות לקבלת ייעוץ אסטרטגי חיצוני, שמא זה ייתפש כהרמת ידיים או סימן לחולשה ניהולית, אך מה שמנכ"לים אלה לא מבינים הוא שייעוץ אסטרטגי רק יישפר את מעמדם בארגון בו הם פועלים וייתן להם כלים, רעיונות ואסטרטגיות שספק אם היו משיגים בדרך אחרת. כיום יותר ויותר מנהלים מבינים ששכירת שירותיה של חברת ייעוץ אסטרטגי היא צעד נבון שעשוי לדחוף את העסק שלהם קדימה ולתרום רבות לפיתוח שלו. חשוב להבין שייעוץ עסקי אסטרטגי מתאים לכל חברה או עסק שמעוניינים לתכנן אסטרטגיה עסקית לטווח זמן של 3 שנים קדימה וזאת ללא קשר לגודלם. גם אם לא יודו בכך, מרבית המנהלים במשק לא היו מתנגדים לקבל ייעוץ אסטרטגי.

מתי ובאילו מקרים כדאי לשקול פנייה לקבוצת ייעוץ אסטרטגיייעוץ אסטרטגי

בניגוד למה שרבים חושבים, פנייה לייעוץ אסטרטגי מומלצת לא רק בעת היקלעות למשבר, אלא גם בתקופות עסקיות טובות ויציבות של חברה או עסק. סיבות כמו בדיקת אפשרות למיזוגים ורכישות, השקת מוצר חדש, חדירה לשווקים חדשים בארצות אחרות, גיבוש תוכנית פעולה בעקבות חילופי מנכ"לים ו/או רצון להגדלת רווחים הן בין הסיבות העיקריות והנפוצות שלשמן נהוג להסתייע בייעוץ אסטרטגי. אם פעם חברות היו עושות תוכנית אסטרטגית ל-10 שנים קדימה, בשוק הדינמי של היום הדבר אינו אפשרי, ולכן נהוג לבחון את האסטרטגיה העסקית של החברה מדי שנה.

יישום המלצות הייעוץ

משוכה שעסקים רבים כושלים בה לאחר שכבר פנו לייעוץ אסטרטגי היא יישום ההמלצות שניתנו להם. תהליך ייעוץ אסטרטגי כרוך בהשקעת משאבים וזמן מצד החברה המבקשת, ולכן חבל יהיה לזרוק את כל זה לפח על ידי אי היישום של ההמלצות שהועברו וגניזת האסטרטגיה שהומלצה. חשוב למלא אחר הוראות היישום שהתקבלו מהיועץ ולא לעגל פינות לאחר קבלת הדו"ח הסופי מחברת הייעוץ. חברות ייעוץ אסטרטגי מקצועיות ילוו את המנכ"ל גם לאחר הגשת דו"ח ההמלצות הסופי שלהן ויסייעו לו ביישום ובהטמעת ההמלצות בארגונו.

איך בוחרים חברת ייעוץ אסטרטגי

החלטתם שאתם זקוקים לייעוץ אסטרטגי? החלטה נבונה. אך כעת איך תדעו לאיזו חברה לפנות? האם עדיף לשכור את שירותיה של חברת ייעוץ אסטרטגי בינלאומית, או דווקא את אלה של חברה ישראלית מומלצת? אין כאן תשובה אחת נכונה, אבל הטיפ הכי גדול שאנחנו יכולים לתת לכם הוא לשכור את שירותיו של מי ששוחה בתחום בו אתם מבקשים ייעוץ ומכיר אותו על בוריו. התכונה הכי חשובה של יועץ אסטרטגי טוב היא הכרת התחום של העסק לו הוא מייעץ. ככל שיכיר את התחום באופן מקיף יותר כך יוכל לייעץ לכם טוב יותר. אל תתפשרו!

קבוצת ביזנסוייז מספקת שירותי ייעוץ אסטרטגי ומלווה עסקים רבים בדרך להצלחה – ליצירת קשר לחצו כאן

דילוג לתוכן