רישום פטנט בישראל ו/או בעולם – מידע, שלבים ועלויות

Please wait...
ייעוץ
הצלחה או כישלון?
הלוואות לעסקים - לחצו על התמונה למידע נוסף

הלוואות לעסקים
הגדלת רווחי העסק

בשנת 2007, ישבו שני חברים מוצלחים וחשבו על המצאה די הגיונית שזה קצת מפתיע שאף אחד לא חשב עליה לפני כן. דרו האוסטון וארש פרודסי לא הבינו באותו רגע שהם עלו על רעיון שיתפתח לעסק של מיליארד דולר, אבל הם עשו מהלך אחד מבריק נוסף – רשמו את ההמצאה שלהם בתור פטנט. מה שהמציאו ארש ודרו הוא לא אחר מאשר הדרופבוקס (Dropbox) שהפך את תהליך שיתוף הקבצים לפשוט הרבה יותר ואותם לשני חבר'ה מאוד עשירים. מי שלא עשתה את זה והצטערה על כך מאוד היא קתרין הטינגר. הטינגר הגיעה לביקור בישראל במהלך שנות ה-80 והבחינה בבני נוער פלסטינים מיידים אבנים בשוטרים ישראלים. קתרין חשבה שאילו לבני הנוער הייתה דרך אחרת לפרוק את התסכול שלהם, הם לא היו מיידים אבנים. היא חזרה לביתה שבארצות הברית עם זרע  הרעיון שנשתל במחוזותינו, וכך למעשה נולד הספינר – אותו צעצוע מסתובב אשר סחף אחריו את העולם לפני מספר חודשים. כאשר הטינגר גיבשה את ההמצאה שלה היא רשמה אותה כפטנט, אולם לאחר כמה שנים היא החליטה לא לחדש את הרישיון על הפטנט בשל סדרי עדיפויות כלכליים. לצערה הרב, אחרי שוויתרה על זכויותיה הספינר הפך להיות רב מכר עולמי וקתרין לא ראתה מההכנסות אפילו סנט אחד בודד.

רישום פטנט הוא הליך פורמלי, הכולל בתוכו מספר שלבים ואף תשלום אגרה. אולם רישום פטנט על רעיון מבטיח את הזכויות שלכם על הקניין הרוחני שלכם, שהוא, לכשעצמו, מושג די חמקמק. בשורות הבאות תוכלו למצוא את כל המידע הרלוונטי בנוגע לרישום פטנטים בישראל. כך, בתקווה, תהיו יותר ארש ודרו ופחות הטינגר.

 

איך רושמים פטנט בישראל ובעולם 2018

 

רישום פטנטים – חדשנות זה שם המשחק

לפני שאתם פונים לרשם הפטנטים בכדי להגן על ההמצאה שלכם, חשוב שתעשו בדיקה מקדימה. האדם הוא יצור יצירתי וחדשני, השנים חולפות ואנחנו עדים כל הזמן להמצאות שמשנות את חיינו, גדלות או קטנות. אבל קחו לכם רגע ותחשבו על הפעמים שמישהו זרק רעיון לאוויר בביטחון שהוא ממציא הגלגל של המאה ה-21, רק כדי לגלות שמישהו כבר המציא את "ההמצאה" שלו לפני שנתיים. לכן, לפני שאתם רצים לרשום פטנט על רעיון לאפליקציה, פטנט על המצאה או אפילו פטנט על תוכנה, חשוב לעשות חיפוש ולוודא שהפטנט שעליתם עליו לא קיים כבר. ברוב המקרים חיפוש פשוט באינטרנט יכול לסייע לכם להבין אם הרעיון קיים או לא, אולם בכדי היות בטוחים ב-100 אחוזים, אפשר להיעזר בשירותים של חברה המתמחה בחיפוש פטנטים.

 

תרשום תרשום

אחרי שווידאתם שההמצאה שלכם לא קיימת כבר ורשומה על שמו של מישהו אחר, מה שעליכם לעשות זה להגיש בקשה רשמית למשרד הפטנטים (הישראלי, במקרה שלנו). הבקשה צריכה לכלול את שמכם המלא (בהנחה כמובן שאתם המבקשים) ואת פרטי ההמצאה (תיאור, שרטוטים רלוונטיים, שם). לאחר הגשת הבקשה, רשם הפטנטים בוחן את הבקשה לקראת אישור. חשוב לציין שתהליך זה לוקח מספר שנים, גם במקרים בהם מדובר ברישום פטנט על אפליקציה, מה שנתפס לרוב כתהליך המצאה מהיר. לאחר בחינת הבקשה, רשם הפטנטים מפרסם הודעה לציבור בדבר ההמצאה, ובמידה ולא עולות התנגדויות – הפטנט יירשם על שמכם. תשלום עלויות רישום פטנט, יבטיחו לכם בישראל רישום על שמכם למשך 20 שנים.

 

רישום פטנט עולמי – במגרש של הגדולים

חוקי רישום הפטנט משתנים ממדינה למדינה, רישום הפטנט כפי שתואר בפסקה הקודמת מקנה לכם את הזכויות על ההמצאה שלכם בגבולות ישראל בלבד. אולם במקרים רבים, במיוחד היום כשהכפר הגלובלי שלנו קטן מתמיד, רישום פטנט ברמה המקומית לא עונה על צרכי הממציא. לכן יש לבצע רישום פטנט עולמי. ניתן לרשום פטנט באופן בינלאומי בעזרת הגשת בקשה ל – Patent Cooperation Treaty, או בקיצור – PCT. ה-PCT היא למעשה אמנה אשר מאגדת תחתיה שותפות של כ-150 מדינות שהתאגדו במטרה לרשום ולקדם פטנטים באופן בינלאומי. אגרת התשלום הבינלאומית היא יקרה יותר מהאגרה המקומית, אולם ניתן "לחסוך עלויות" ולרשום את הפטנט רק ברמה הבינלאומית. תהליכי הרישום והאישור דרך PCT כרוכים גם הם בבחינה מדוקדקת של ההמצאה עד לאישור או לדחייה הסופיים.

 

תרשום תרשום (באופן זמני)

אפשרות נוספת לרישום פטנט היא רישום פטנט באופן זמני. הליך זה מתאפשר מתוקף החוק האמריקאי, תחת מטריית ה-PCT. באופן עקרוני, רישום פטנט באופן זה יקנה לכם פשוט את "זכות הבכורה" בצורה מהירה ופשוטה יותר. הכוונה ב"זכות הבכורה" היא לתאריך הראשוני בו נרשם הפטנט, אשר במקרים של תביעות משפטיות הוא זה שיכריע. הרישום הזמני הוא זול יותר ומהיר יותר, אבל הוא זמני בלבד. לכן ללא הגשת בקשה רשמית לפטנט (מקומי או בינלאומי), אין לו ערך של ממש. אלא אם כן אתם יודעים כי "זכות הבכורה" עלולה להיות קריטית במקרה שלכם. מבחינת תהליך הרישום, הוא כולל את שם המבקש ואת פרטי הפטנט (שם ההמצאה, תיאור, שרטוטים רלוונטיים).

עכשיו, אחרי שפרטנו לפרטים את שלבי רישום פטנט, אתם למעשה יודעים איך רושמים פטנט. תהליך הרישום עצמו הוא מעט בירוקרטי כאמור, אך תזכרו שכולנו כאן בכדי להפוך לדרו ולארש הבאים ולא כדי להיזכר תמיד כמי שפספסו את הזדמנות חייהם, כמו קתרין. אולם חשוב לזכור שאחרי הכל, כולנו יכולים להיות קתרין בקלות אם לא נזכור שכדי לבצע רישום פטנט – מחיר משלמים. אגרות רישום הפטנט משתנות ממדינה למדינה, וכפי שציינו לעיל, רישום פטנט באופן בינלאומי כרוך בעלויות גבוהות יותר. יחד עם זאת, חשוב לא פחות לציין שבמיוחד היום, בעולם בו מימון המונים הוא אפשרי ונגיש לפעמים אף יותר מגיוס משקיעים פוטנציאליים, מומלץ לא לוותר על הרעיונות שלכם בכזאת קלות.

אז כמה עולה לרשום פטנט? בישראל תאלצו להיפרד מכמה אלפי שקלים. לפי האתר של רשם הפטנטים, רישום פטנט ל-20 שנים יעלה לכם 12,063 ₪, כאשר בקשה חדשה עולה 2,010 ₪. מדובר כאמור בסכומים לא נמוכים, אך גם לא מדובר בסכומים גבוהים במיוחד. רישום פטנט מגן על ההמצאה שלכם ועל הקניין הרוחני שלכם, המצאות שבעולם האמיתי שוות כסף אמיתי, שוות את ההשקעה ואת הבירוקרטיה. ואם אתם לא מאמינים לנו, אתם מוזמנים לשאול את יושירו נאקאמטסו, ממציא יפני עם רקורד מרשים של יותר מ-4,000 פטנטים אשר רשומים על שמו באופן רשמי.

רוצים לשמוע עוד על שירותי קידום העסקים שלנו באינטרנט? השאירו פרטיכם וניצור עמכם קשר בהקדם

השם שלך:

טלפון:

יישוב מגורים:

שם החברה:

משהו נוסף לומר לנו:

דילוג לתוכן