מתי כדאי לעסק להשתמש בשירות של ניכיון צ'קים?

Please wait...
ייעוץ
הצלחה או כישלון?
הלוואות לעסקים - לחצו על התמונה למידע נוסף

הלוואות לעסקים
הגדלת רווחי העסק

ניכיון צ'קים הוא כלי פיננסי מקובל מאוד בעולם העסקים. כלי זה מיועד בעיקר לעסקים בנקודת זמן שבה הם זקוקים למזומנים על-מנת לממן את הפעילות השוטפת, ושברשותם צ'קים (או שיקים, שהרי את המילה האנגלית cheque ניתן לכתוב בשתי דרכים) של לקוחות. גם אנשים פרטיים יכולים לנצל את השירות, ולקבל לידיהם את סכום הכסף הנחוץ להם בלי להמתין למועד הפירעון של ההמחאה.

 

האם מדובר בפעילות עסקית לגיטימית?

בהחלט. בארץ, עפ"י ההערכות, מנוכים שיקים בסכום כולל של 20-30 מיליארד ₪ מדי שנה, כך שניתן להבין עד כמה גדול מספר העסקים שמנצלים את השירות. עוד חשוב להדגיש שהחברות שמציעות ניכיון שיקים אינן קשורות בשום צורה שהיא לשוק אפור או לכל פעילות גבולית אחרת.

 

כיצד מתבצע ניכיון צ'קים?

העיקרון של שירות ניכיון צ'קים פשוט: העסק נותן לחברה שמספקת את השירות הפיננסי צ'קים שיש ברשותו, מן הסתם דחויים, ובתמורה מקבל את הערך שלהם בניכוי העמלה של החברה. גובה העמלה נקבע בהתאם לפרמטרים שונים ובפרט סכום הצ'ק ומועד הפירעון שלו, כלומר עד כמה רחוק היום שבו ניתן לפדות אותו.

 

באילו מקרים כדאי לשלם עבור ניכיון צ'ק?

מאחר שלשירות הניכיון ישנה עלות, והעסק מקבל רק חלק מהערך של הצ'ק, לא כדאי כמובן לפנות אוטומטית לחברות שמציעות ניכיון שיקים בכל פעם שיש ברשותכם שיקים דחויים – אלא רק אם אתם זקוקים באמת למזומנים.

מצב אחד שבו כדאי להשתמש בשירות זה הוא כשמסיבה כזו או אחרת אין לכם מספיק מזומנים בקופה כדי לרכוש חומרי גלם חיוניים והספק לא מוכן לקבל אשראי. מצב דומה הוא כשיש צורך לשלם משכורות, ובחשבון הבנק של העסק אין את הסכום הדרוש לכך, וגם תשלומים למס הכנסה הם לא דבר שכדאי לחכות איתו עד למועד פירעון הצ'קים שבידיכם. בכל מקרה מומלץ לפנות גם לייעוץ עסקי – בדרך זו תוכלו לדעת האם באמת ניכיון הצ'קים משתלם לכם וגם לקבל המלצות יקרות ערך לגבי ההתנהלות שלכם בעתיד כך שתזרים המזומנים יהיה מוצלח יותר.

 

היתרונות של ניכיון צ'קים על פני קבלת הלוואה

אופציה אחרת שעומדת לרשות עסקים (וגם אנשים פרטיים, כמובן) היא בקשה לקבלת הלוואה. חשוב לזכור שבדומה לניכיון שיק, גם לקבלת הלוואה ישנה עלות בלתי מבוטלת שהרי סך ההחזרים תמיד גבוה משמעותית מהסכום שקיבלתם, ובנוסף, לפחות בחלק מהמקרים, תידרשו ע"י הבנק או ע"י הגוף הפיננסי שנותן לכם את ההלוואה, להעמיד בטחונות או למצוא ערבים – ואילו במסגרת ניכיון צ'קים, אין צורך בכך שכן הצ'קים עצמם הם כמובן הביטחון.

דילוג לתוכן