8 דברים שאולי לא ידעתם על תיאום מס

Please wait...
ייעוץ
הצלחה או כישלון?
הלוואות לעסקים - לחצו על התמונה למידע נוסף

הלוואות לעסקים
הגדלת רווחי העסק

שכיר שעובד ביותר ממקום עבודה אחד או שיש לו הכנסה נוספת חייב בתיאום מס. הנה כמה דברים שאולי לא ידעתם על תיאום מס וחשוב מאוד שתדעו.

אתם לא באמת חייבים לעשות תיאום מס

זו לא עבירה פלילית שלא לעשות תיאום מס – הדבר שאסור לעשות הוא להעלים מס. אבל מי שלא עושה תיאום מס פשוט ישלם את המס המקסימאלי בכל אחד ממקומות העבודה שלו – 48%. תיאום המס הוא האינטרס של משלם המס על מנת שלא ישלם יותר מיסים ממה שהוא צריך. הדבר נעשה באמצעות חישוב כולל של ההכנסה שלו ותשלום מס ממנה בשלמותה ולא על חלקים ממנה בצורה נפרדת.

תיאום מס עבור מי שעובד כשכיר וגם עצמאי? לא ממש

באופן כללי ניתן לומר שמי שעובד במקום עבודה אחד כשכיר ובנוסף עובד כעצמאי, לא צריך לעשות תיאום מס. כשכיר הוא ישלם בהתאם לשכר שלו וכעצמאי הוא יגיש דו"ח בסוף שנת המס והסכום שיהיה עליו לשלם יחושב בהתאם להכנסתו הכוללת. בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם גורם מקצועי על מנת להבין כיצד יש לדווח על ההכנסות על מנת שלא תשלמו יותר ממה שאתם מחויבים על פי חוק.

ואם כבר מדברים על תיאום מס: אל תשכחו את הביטוח הלאומי

גם הביטוח הלאומי עלול לגבות מכם סכומים גבוהים יותר אם אתם עובדים בשתי מקומות עבודה. חשוב לערוך תיאום גם מולו.

יש לכם תיאום מס משנה שעברה? כבר הגיע הזמן להוציא אחד חדש

עשיתם תיאום מס בשנת 2016? נשארתם באותם מקומות עבודה ודבר לא השתנה? אתם בכל זאת צריכים לעשות תיאום מס חדש לשנת 2017 – תיאום המס איננו מתחדש אוטומטית. תיאום המס שנעשה בשנת 2016 נשאר בתוקף עד משכורת פברואר. לכן יש לעשות תיאום חדש עד מועד זה ובכל מקרה לא יאוחר מה-13.3.2017.

אתם יכולים לתת למישהו אחר לעשות את העבודה בשבילכם

ניתן ליפות את כוחו של "מייצג" שיערוך עבורכם את תיאום המס מול מס-הכנסה. המייצג, רואה חשבון לדוגמה או יועץ מס, יאסוף מכם את הטפסים והאישורים הנדרשים וייצג אתכם בפני פקיד השומה. ניתן להיעזר במייצג עם הכנסה שאינה עולה על 188,544 ש"ח בשנה. אם כבר עשיתם תיאום מס השנה אינכם יכולים לבקש שמישהו אחר ייצג אתכם בפני פקיד השומה.

האם אתה גם שכיר וגם כוכב רוק?

אנחנו רגילים לדבר על הכנסה משתי מקומות עבודה, אבל חשוב לדעת של הכנסה נוספת, לא רק ממקום עבודה אבל תמורת עבודה כלשהי (שכר עבודה), מחייבת תשלום מס ולכן גם צריך לעשות עבורה תיאום מס. גם הכנסה נוספת שהיא בעלת אופן זמני, כמו שכר סופרים, שכר מרצים, שכר אמנים, סיבוב הופעות של כוכב רוק וכדומה, חייבת בתיאום.

בנוסף, מי שעובד ומקבל פנסיה בו זמנית חייב בתיאום. יתר על כן, מי שמקבל פנסיה משני מקומות שונות חייב גם הוא לערוך תיאום מס.

עבור הכנסות שאינן משכר עבודה, קצבה או פנסיה לא עושים תיאום מס וחישוב המס לגביהם נערך במסגרת הדו"ח השנתי.

כבר לא צריך לצאת מהבית, אלא אם כן אתם הולכים לעבודה

אפשר לעשות את תיאום המס דרך האינטרנט. עם זאת, מומלץ להתייעץ עם בעלי המקצוע על מנת שלא תשלמו יותר מדי או פחות מדי.

יש כמה מגבלות על עריכת תיאום מס באינטרנט:

  • גובה ההכנסה החייבת במס איננו יותר מ- 436,272 ₪ – ההכנסה מחושבת מכל העבודות וההכנסות ביחד.
  • ההכנסה היא מקופת גמל, פנסיה או קצבת פרישה.
  • ההכנסה באה משכר סופרים, הרצאות וכדומה – עבודה חד-פעמית שאותה הזכרנו כבר קודם.

לא עשיתם תיאום מס? עדיין אפשר לתקן

אם השנה הסתיימה ועוד לא עשיתם תיאום מס, לא ניתן לעשות אותו על השנה שעברה. עם זאת ניתן לבקש החזרי מס על שנים שבהן לא נעשה תיאום מס. ניתן לקבל החזרי מס על שנים שבהם שילמתם סכום גבוה ממה שהייתם צריכים לשלם באמת אם הייתם עושים תיאום מס. אבל את ההחזרים ניתן לקבל רק על תקופת זמן מוגבלת – עד שש שנים מתום שנת המס שעליה אתם מבקשים החזר.

תחילתה של שנה חדשה היא הזמן, בין השאר, לדאוג לתיאום המס שלכם. אל תהססו להתייעץ עם בעל מקצוע על מנת שתעשו זאת בצורה הטובה ביותר שאולי תחסוך לכם לא מעט כסף.

דילוג לתוכן